INAUGURACJA OBCHODÓW 100-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR4 W SKIERNIEWICACH

Dnia 29 i 30 listopada 2017 roku odbył sie uroczysty apel z okazji Dnia Patrona, którym to uczniowie oraz nauczyciele zapoczątkowali obchody Jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie. W czasie uroczystości uczniowie mieli możliwość zapoznać sięz historią szkoły – od momentu jej utworzenia w listopadzie 1918 roku do czasów obecnych. Ilustracje przedstawiające najważniejsze momenty i wydarzenia z historii szkoły były prezentowane w trakcie apelu przez prowadzących. Uczniowie mieli także okazję poznać ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej – Curie a uczennice z klas czwartych oraz chór szkolny zapewnili muzykę na żywo.

W drodze do jubileuszu.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie przygotowuje się do niezwykle ważnego wydarzenia – setnej rocznicy powstania.
Główne obchody będą miały miejsce jesienią 2018 r. Inauguracja jubileuszu odbędzie się w dniach 27-30 listopada 2017 r. uroczystym apelem oraz udziałem uczniów w różnych projektach edukacyjnych poświęconych historii Czwórki oraz jej patronowi-Marii Skłodowskiej –Curie .

Historia placówki ściśle łączy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Szkoła została założona przez Związek Kolejarzy w listopadzie 1918 r. Uczniowie odbywali zajęcia w tzw. „starym dworcu” carskim. W roku szkolnym 1921/1922 „Czwórka” została pierwszą powszechną szkołą 7-klasową w Skierniewicach. Rok szkolny 1939/1940 rozpoczął się dopiero w listopadzie. W czasie wojny w szkole zorganizowano nauczanie konspiracyjne- trzy klasy siódme formalnie zarejestrowane jako legalne zespoły w rzeczywistości uczyły się według konspiracyjnego programu gimnazjalnego. W 1943 r. szkoła została przeniesiona do lokalu przy ulicy Bielańskiej, w którym przez 17 lat biegło życie Czwórki. Niezwykle ważnym i oczekiwanym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności było oddanie do użytku nowego, pięknego budynku przy ulicy Jasnej 30.

Miało to miejsce 1 lutego 1961 r. Jasne, przestronne sale i korytarze napawały dumą pracowników, uczniów, rodziców. W niejednym rodzinnym archiwum znajdują się fotografie dokumentujące budowę wymarzonego obiektu. W 1978 r. szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie. W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji. Najważniejsze z nich to powstanie Miasteczka Ruchu Drogowego, termomodernizacja budynku, powstanie kompleksu boisk sportowych Orlik, budowa parkingu, remont ogrodzenia, powstanie nowoczesnych pracowni informatycznej, językowej, przyrodniczej. We wrześniu 2016 r społeczność szkoły doczekała się budowy nowej drogi ułatwiającej komunikację i znacznie podnoszącej walory estetyczne okolic szkoły. Piękna zieleń wokół budynku to powód do dumy – przyczynia się do tego cykliczna akcja prowadzona od roku 2008 – „Zielona Czwórka”. W majowe popołudnie spotykają się rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. Sadzą kwiaty, krzewy, pielęgnują rosnącą zieleń.
Kolejne reformy zmieniały charakter szkoły: z ośmioklasowej w sześcioklasową, z sześcioklasowej w ośmioklasową. W chwili obecnej Czwórka to ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi licząca prawie 1000 uczniów w 44 oddziałach. Pracuje w niej 100 nauczycieli i 23 pracowników niepedagogicznych. Uczniowie uczą się w 2 budynkach: przy ulicy Jasnej 30 i Szarych Szeregów 6
( wcześniej budynek Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów), co umożliwia organizację pracy dla wszystkich uczniów tylko na jedną zmianę.
Specjalnością czwórki są osiągnięcia w konkursach plastycznych, przyrodniczych, historycznych, recytatorskich, literackich, z języków obcych, oraz w rywalizacji sportowej. W szkole funkcjonują nowoczesne pracownie informatyczna, językowa i przyrodnicza. Wszystkie sale lekcyjne są wyposażone w komputery i sprzęt multimedialny. W XXI wieku kontakty z rodzicami ułatwia e-dziennik. Dla środowiska lokalnego szkoła jest organizatorem wielu imprez środowiskowych. Chętnie współpracuje z uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, innymi placówkami oświatowymi i instytucjami. Ogromnym wsparciem jest aktywnie działająca Rada Rodziców.
Rok poprzedzający setne urodziny będzie obfitował w różnorodne projekty, uroczystości. Zaplanowano liczne konkursy, wystawy, spotkania, wydarzenia sportowe, rajdy rowerowe
i wiele innych.