46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sp4sk@op.pl

Klasy 4-7 konkursy międzyszkolne

5 czerwca 2018roku na terenie Nadleśnictwa Zwierzyniec w Skierniewicach odbył się etap okręgowy XIV Turnieju Wiedzy Przyrodniczej. Wzięło w nim udział ok. 80 uczniów z 29 szkół. Z naszej szkoły zakwalifikowało się do tego etapu 6 uczennic. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała do przejścia trasę, na której zmagała się z zadaniami dotyczącymi m.in.: rozpoznawania roślin z poszczególnych pięter lasu i stawu. Po zmaganiach na utrudzonych uczniów czekały kiełbaski z ogniska. Z wielką niecierpliwością wszyscy oczekiwali na wyniki. W kategorii klas młodszych laureatką została Agata Majewska z klasy 5b. Finalistkami z naszej szkoły zostały w kolejności alfabetycznej: Anna Broniewicz  4a, Ada Gruchała  5b, Maria Paduch 5d,  Gabriela Szwed 5d,  Nina Urbanek  5b.

XXIV Ogólnopolski konkurs literacko – plastyczny pt. „Olimpiada drogą do igrzysk”

Celem konkursu była promocja idei olimpizmu i wartości fair play wśród dzieci i młodzieży oraz demonstracja piękna, estetyki, siły i wytrwałości płynącej z rywalizacji olimpijskiej. Konkurs promuje zdrowie, higienę i ćwiczenia rekreacyjno – sportowe oraz przyczynia się do poznania sukcesów olimpijskich polskich sportowców.

Finał konkursu odbywa się w Wyszkowie zawsze w maju podczas „Igrzysk Nadwiślańskich 2012”. Laureaci i ich opiekunowie zostają zaproszeni do Wyszkowa i są gośćmi wszystkich imprez towarzyszących Turniejowi sportowemu. Finaliści otrzymują albumy, olimpijskie gadżety i dyplomy. Finał konkursu to także okazja do spotkani z byłymi olimpijczykami, mistrzami i medalistami polskimi. Taką okazję miał uczeń naszej szkoły Sebastian Jagura z kl 5d, którego do konkursu przygotował nauczyciel plastyki Pawel Legięcki. Sebastian znalazł się w gronie laureatów zdobywając w konkursie ogólnopolskim 5 miejsce.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny “ Makulatura to nie śmieć – na tle nieba”.  Organizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży oraz  Urząd Miejski w Łomży.
Celem projektu było  zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania twórczych zadań oraz  krzewienie kultury i postawy ekologicznej wśród najmłodszych. Prace należało wykonać w technice kolażu, stempli, kolografii lub  kalkografii.
Na konkurs wpłynęło 731 prac z placówek oświatowych z całej Polski. Komisja konkursowa w składzie: Przemysław Karwowski – artysta plastyk, kierownik Galerii „Pod Arkadami” w Łomży, Katarzyna Swoińska – nauczyciel grafiki w Liceum Plastycznym w Łomży, Anita Krasucka – artysta grafik, Anna Zuzga – plastyk, Anna Bureś – instruktor plastyki MDK-DŚT oceniając prace kierowała się estetyką wykonania, samodzielnością, pomysłowością w wykorzystaniu materiałów, kreatywnością i niestandardowym podejściem do tematu.

Wśród laureatów znalazła  się podopieczna nauczyciela plastyki Pawła Legięckiego

Nina Urbanek z klasy 5b. Na wystawę zakwalifikowała się zaś praca Bartosza Żaczkieiwcza z klasy 5c. Laureaci i wyróżnieni autorzy prac otrzymali dyplomy, katalogi i upominki rzeczowe. Autorzy zakwalifikowanych prac na wystawę otrzymali dyplomy i katalogi.

XVI Miejski Konkurs Informatyczny SKIER@INFO 2018

W dniu 8 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się finał tegorocznej edycji Miejskiego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych. Z naszej szkoły do etapu finałowego zakwalifikowało się trzech uczniów: Bartosz Brzeziński z klasy VIB,  Jan Reszka – VIA oraz Paweł Śmieszek – VID. Janek Reszka zajął drugie miejsce, a wyróżnienie w konkursie otrzymał Paweł Śmieszek. Uczniów do konkursu przygotował p. Adam Wenus.

XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „NA ORTOGRAFICZNEJ ARENIE”

dla uczniów szkół podstawowych  miasta i gminy Skierniewice.

         Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII I INTERPUNKCJI w roku szkolnym 2017/2018  przyznany został  Agacie Majewskiej ucz. kl. V B ze  Szkoły Podstawowej nr 4. Otrzymała ona również wyróżnienie za najlepiej napisane dyktando. Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych ,,ortograficznych” sukcesów.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ Na tropie ginących zawodów”
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK z Nowego Sącza, Stowarzyszenie Promyczek Dzieciom oraz Związek Rzemiosła Polskiego to organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ Na tropie ginących zawodów” .
Celem konkursu było przypomnienie dzieciom dawnych zawodów oraz rozwijanie zdolności artystycznych dzieci. Na konkurs napłynęło ponad 700 prac z całej Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej „czwórki” :
2 miejsce zajęły ex aequo – Natalia Chudzio z kl. 4c i – Katarzyna Gala kl. 6b. 3 miejsce – Krawczyk Wiktoria kl. 4c Wyróżnienie specjalne – Oliwia Kuśmierczyk kl. 5e i Maciej Kraszewski – 5c Wyróżnienie – Wiktoria Stefanowska kl. 5c , Julia Szychowska kl. 6a , Daria Tondera kl. 5b , Bartosz Woronowski kl. 6b.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 16 maja 2018r w Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel PaweŁ Legięcki.
Gratulujemy !

W  finale XXXVIII Powiatowego   Małego Konkursu Recytatorskiego reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca: w kategorii klas 1-2 : Magdalena Sypulska  I miejsce,  w klasach 5-6 : Stanisław Łukaszewicz II miejsce oraz Weronika  Smulczyk z klas 7 II miejsce.

8 maja 2018 roku w CKiS odbył się etap miejski  XXXVIII Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w czterech kategoriach wiekowych. Klasy 1-2: Magdalena Sypulska i Sara Łukasik; klasy 3-4: Agnieszka Radek oraz Zofia Kaliszek; klasy 5-6 : Gabriela Szwed i Stanisław Łukaszewicz,  natomiast klasy 7 i oddziały gimnazjalne: Weronika Smulczyk i Bartłomiej Kaczor. Po zaciętej rywalizacji,  nagrody zdobyli: Magdalena Sypulska I miejsce, Stanisław Łukaszewicz I miejsce, Weronika Smulczyk II miejsce, wyróżnienia przypadły Agnieszce Radek i Sandrze Łukasik.

W piątek 27 kwietnia w Izbie Historii Skierniewic odbyło się rozstrzygnięcie eliminacji XL Międzynarodowych Spotkań Artystycznych Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Eliminacje przebiegały pod hasłem „Źródła inspiracji”. Na konkurs wpłynęły 162 prace z rejonu skierniewickiego.

W kategorii wiekowej klasy IV-VI zdobyliśmy wszystko co było do zdobycia J
I Nagroda – Zofia Durzyńska, kl4„Melony Romualda Kamila Witkowskiego

II Nagroda  – Iga Legięcka kl 5b, „Zachód Słońca Marii Pii Górskiej

III Nagroda  – Zofia Kaliszek, 4g „Inspiracja Esterą Karp”, SP Nr 4,

Wyróżnienie otrzymali: Maciej Urbański,kl 6c „Kot wg Estery Karp”, Amelia Starzec  kl.6c, „Zachód słońca Marii Pii Górskiej,  Maja Zawadzka kl.5c, „Dynie Romualda Kamila Witkowskiego”, Maria Paduch,kl. 5d „Inspiracja twórczością Marii Pii Górskiej.
Kamil Wodnicki kl.5e, „Kompozycja/Estera Karp”,.
Hanna Barczak,kl4 „Inspiracja Esterą Karp”,

W kategorii młodzież szkół gimnazjalnych wyróżnienie otrzymała Patrycja Bielińska, „Chimery Edwarda Okunia”, z klasy 7b.

Uczniów do konkursu przygotował Paweł Legięcki – nauczyciel plastyki.

Prace uczniów zostały zakwalifikowane do etapu międzynarodowego, który odbędzie się w Toruniu.

Wyniki etapu miejsko –gminnego konkursu Turnieju Wiedzy Przyrodniczej

I m.     Anna Broniewicz        kl. 4a

II m.     Gabriela Szwed          kl. 5d

III m.    Agata Majewska        kl. 5b

III m.    Maria Paduch            kl. 5d

III m.    Nina Urbanek            kl. 5b

IV m.   Ada Gruchała              kl.5b

VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI „KORNELEK 2018” ZA NAMI

26 kwietnia uczniowie klas I-VII reprezentowali naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Piosenki „Kornelek 2018” w Szkole Podstawowej nr 7. Tematem tegorocznych zmagań wokalnych była piosenka śpiewana w języku polskim o charakterze ludowym bądź folkowym.

    Uczestnicy prezentowali wysokie umiejętności wokalne oraz artystyczne; w tym ruch sceniczny, oddanie klimatu piosenki, strój. Jury miało trudny „orzech do zgryzienia” podczas obrad i wyboru najlepszych. Wśród nich znaleźli się także nasi uczniowie. Wyniki prezentują się następująco:

 • Kategoria I- solistki i soliści – klasy I-II

II MIEJSCE – Remigiusz Ulanowski, kl. I a

WYRÓŻNIENIE – Nika Plucińska, kl. I d

 • Kategoria III- solistki i soliści – klasy V-VI

III MIEJSCE – Liwia Heihman, kl. VI a

 • Kategoria IV – solistki i soliści – klasa VII

II MIEJSCE – Amelia Sypulska, kl. VII b

XLI Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym szkół podstawowych i klas gimnazjalnych

W dniu 23.04.2016 roku do rywalizacji w Turnieju przystąpiły 4 szkoły podstawowe z klasami gimnazjalnymi, a dnia następnego 10 szkół podstawowych z powiatu skierniewickiego. W kategorii szkół podstawowych z klasami gimnazjalnymi najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa im Ks. S. Konarskiego w składzie: Mikołaj Kubik, Mateusz Łukasiewicz, i Michał Woźniak pod opieką p. Małgorzaty Brzuszczak. II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9, a III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w składzie: Dawid Przyżycki, Kamil Patan oraz Mateusz Chmielewski opieką p. Ewy Wiaterek. Indywidualnym zwycięzcą został Mikołaj Kubik ze Szkoły Podstawowej im Ks. S. Konarskiego w Skierniewicach.

Natomiast w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 ze Skierniewic w składzie: Maciej Cegiełka, Hubert Żaczek i Klaudia Grala pod opieką p. Leszka Misztala. Na drugim stopniu podium stanęła Szkoła Podstawowa nr 5 w Skierniewicach, a trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej ze Wysokienic. Indywidualnie wygrał Jakub Łazęcki ze Szkoly Podstawowej nr 5 w Skierniewicach. Nasza szkoła zajęła V miejsce. Reprezentowali nas: Julia Jachymska, Jan Gołębiowski i Grzegorz Wojciechowski pod opieką p. Haliny Różyckiej.

W skład Komitetu Organizacyjnego Turnieju weszli: Prezydent Miasta – Krzysztof Jażdżyk, Starosta – Mirosław Belina, Dyrektor WORD – Stefan Mierzejek, Komendant MP – Tomasz Jarzyna. Przewodniczącym Komisji Turnieju był Tomasz Rochmiński – naczelnik Wydziału Rruch Drogowego KMP, a Sędzią Głównym – Adam Wenus. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowali: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Szkoła Podstawowa im Ks. S. Konarskiego z klasami gimnazjalnymi i Szkoła Podstawowa nr 2 będą reprezentować powiat skierniewicki w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które zostaną rozegrane w Piotrkowie Trybunalskim.

Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu finałowego
XVI Miejskiego Konkursu Informatycznego
SKIER@INFO – 2018

…………………………………………………………………………………………………..

KONKURS HUMANISTYCZNY

W czwartek 1 marca 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Humanistycznego dla szkół podstawowych ze Skierniewic i powiatu skierniewickiego, zorganizowanego przez Zespół Szkół im. ks. St. Konarskiego.

II miejsce w kategorii  zespołowej zajęły uczennice klasy VB :

Ada Gruchała, Nina Urbanek i Agata Majewska

  XII  Miejski Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych

 

„ ZŁOTE ŚREDNIOWIECZE”

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej– Curie w Skierniewicach

Nauczycielki historii i społeczeństwa :
p. Renata Bornińska, p. Magdalena Nosal, p. Renata Stasiewicz,

Etapy konkursu:

 • Eliminacje szkolne zostały przeprowadzone w grudniu 2017r. i miały charakter testu pisemnego, na rozwiązanie, którego przewidziano 45 minut.
 • Po sprawdzeniu i ocenieniu testów, szkolne komisje zakwalifikowały do II etapu konkursu trzech uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów.

II etap konkursu odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach,
w dniu 20. 03. 2018 r. o godzinie 09 : 00. Uczestnicy etapu finałowego mogli: rozwijać swoje zainteresowania historią średniowiecza oraz kształtować wyobraźnię historyczną, uczyć się podstawy tolerancji, poszanowania i zrozumienia innych kultur. Do najważniejszych celów konkursu zaliczyć należy: przybliżanie średniowiecznej historii Polski, popularyzacja jej największych osiągnięć w tym okresie oraz zainteresowanie najważniejszymi elementami dziedzictwa przeszłości. Autorką pytań do konkursu oraz prowadzącą była p. Renata Bornińska.

Uczniowie wykonywali zdania w 3 osobowych  grupach. Do wykonania było sześć zadań. Podczas zmagań członkowie zespołów: wyjaśniali pojęcia historyczne związane, uzupełniali tekst informacjami o lokacji wsi i miast w średniowieczu, układali puzzle przedstawiające  zabytki w stylu romańskim i gotyckim, rozwiązywali krzyżówkę oraz wykonywali pracę z mapą historyczną. Rywalizacja między zespołami była bardzo wyrównana. Drużyny zwycięskie różniły się od siebie o 0,5 punktu. Wszyscy uczestnicy byli fantastycznie przygotowani. Po części konkursowej na uczniów czekał słodki poczęstunek.

Podsumowanie konkursu odbyło się o godz. 11.00.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone krótkim przedstawieniem obrazującym życie zwykłych ludzi w średniowieczu. Zaprezentowano pracę rzemieślników, życie mnichów
w klasztorze, zajęcia rycerzy na zamku oraz kłopoty i radość mieszkańców wsi. Część artystyczną wykonali z dużym wdziękiem młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem, p. Renaty Gruchały i p. Renaty Stasiewicz. Wręczenia nagród w imieniu  prezydenta Miasta Skierniewice  dokonała p. Iwona Górniak –  Naczelnik Wydziału Edukacji .

Wyniki konkursu

Dnia 1 marca zostały rozdane nagrody i wyróżnienia w w Konkursie Przyrodniczym zorganizowanym przez Gimnazjum im. Ks. St. Konarskiego.

 Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

 1. Ada Gruchała – wyróżnienie za dobry łączny wynik
 2. Agata Majewska – wyróżnienie za dobry łączny wynik
 3. Bartosz Sujkowski – wyróżnienie za dobry łączny wynik
 4. Antonina Juszczak – wyróżnienie za dobry łączny wynik
 5. Patrycja Walas – wyróżnienie za dobry łączny wynik
 6. Michał Moskwa – wyróżnienie za dobry łączny wynik

Wyróżnienia w dziedzinach praktycznych:

 1. Michał Moskwa, Jan Reszka, Wiktoria Antoniak – fizyka
 2. Aniela Nerka, Paweł Śmieszek, Antonina Juszczak – fizyka
 3. Ada Gruchała, Nina Urbanek, Agata Majewska – fizyka
 4. Amelia Starzec, Laura Burlińska, Zuzanna Chilimończyk, Patrycja Walas – chemia

Wyróżnienia na szczeblu okręgowym w konkursie  „MÓJ LAS” zdobyły:

Paulina Rakieć klasa 4b i Emilia Trojanowska klasa 2b.

Konkurs zorganizowany został przez międzypowiatowy zespół do spraw poradnictwa zawodowego w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Zawodowej. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w siedzibie PWSZ w Skierniewicach 19 października 2017.

Na konkurs zgłoszono ponad 700 prac z 80 szkół podstawowych z powiatów: skierniewickiego, rawskiego i łowickiego.

– Wyobrażenia o zawodzie, który dzieci chciałyby wykonywać zweryfikuje życie, ale już dziś muszą sobie uświadomić, że kiedyś staną przed tym ważnym wyborem. Nasz konkurs do tego przygotowuje – mówi Urszula Bilska z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach.

Wśród laureatów znalazła się Malwina Sędrowska uczennica klasy 7b, którą do konkursu przygotował nauczyciel plastyki Paweł Legięcki. Malwina w swojej pracy przedstawiła siebie jako przyszłego instruktora nurkowania.

Wyniki konkursów międzyszkolnych

Konkurs plastyczny – Vive la France

W piątek, 29 września w skierniewickiej Galerii Kreska  rozstrzygnięto konkurs plastyczny – „Vive la France”. Najlepsi otrzymali zasłużone nagrody, puchary, medale, książki i dyplomy, a  wśród nich dwie uczennice klas piątych naszej szkoły zdobyły wyróżnienie:

 Maria Paduch z 5d

 i Iga Legięcka z 5 b.

W konkursie wzięli udział uczniowie z całego województwa (w sumie 88 uczestników), którzy za pomocą, kredek, pasteli i farb przedstawili historie ściśle związane z Francją. Na wielu pracach pojawili się m.in. reżyser Roman Polański, Jan Kozietulski podczas bitwy nad Samosierrą, Fryderyk Chopin ( praca Igi) , Maria Skłodowska-Curie wykonująca doświadczenia w Paryżu (praca Marysi), czy mecz reprezentacji trójkolorowych z Polską oraz klimatyczne paryskie ulice. Przeglądając  prace małych artystów, można dostrzec, jak bardzo utalentowaną plastycznie młodzież mamy w naszym województwie.

Spotkanie było też okazją  do uczczenia dwudziestolecia działalności skierniewickiej Galerii dla dzieci i młodzieży – „Kreska”.

– Paweł Legięcki

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Świat oczami młodych” organizowanego przez BOŚ Bank wspólnie z Pocztą Polską została rozstrzygnięta. Patronat nad konkursem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Organizatorzy szacują, że w konkursie wzięło udział ponad 20 tysięcy uczniów z ponad 1400 placówek. Sędziowie byli pod ogromnym wrażeniem tylu wspaniałych prac. Wybór najlepszych był naprawdę trudny. Komisja przyznała 3 nagrody główne oraz 10 wyróżnień I stopnia. Ponadto podjęła decyzję o przyznaniu dodatkowych 20 wyróżnień II stopnia. Internauci również wybrali najlepszą pracę. Łącznie nagrodzono 34 prace.

Wśród nagrodzonych prac znalazła się „Owocowa drużyna” autorstwa Sebastiana Jagury ucznia SP 4 , któremu Komisja Sędziowska przyznała wyróżnienie I stopnia. Do konkursu Sebastiana przygotował nauczyciel plastyki Paweł Legięcki.

Celem konkursu było stworzenie projektów znaczka pocztowego, które przedstawiają szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości praktycznej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej.

Jedenastoletni Sebastian Jagura tak opisał swoja pracę:

„Najważniejszymi elementami zachowania zdrowego trybu życia jest prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna. Dzisiaj część moich rówieśników swój cenny czas spędza siedząc przed telewizorem, komputerem, tabletem oraz telefonem i tak naprawdę żyją oni w świecie wirtualnym z daleka od zdrowego życia na świeżym powietrzu i ruchu fizycznego. W tej pracy chciałem zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną i pokazać, że nie tylko w domu i w świecie wirtualnym, ale i na świeżym powietrzu można fajnie spędzać czas bawiąc się z rówieśnikami.”

Dyplomy i nagrody wręczone zostały podczas wernisażu 25 X 2017 w Warszawie. W ramach wydarzenia odbyła się oficjalna premiera znaczków z serii „Świat oczami młodych”.

– Paweł Legięcki

http://www.oczamimlodych.pl/home

https://www.fundacjabos.pl/aktualnosci/235-swiat-oczami-mlodych-poznalismy-laureatow

http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5