24 kwietnia 2018 podczas uroczystości Pasowania powitaliśmy uczniów klas I jako nowych czytelników biblioteki szkolnej .
Dzień wcześniej obchodzony był Światowy Dzień książki i Praw Autorskich, więc uczniom przekazano informacje nt. tego dnia.
Hasło przewodnie uroczystości – „ Pierwszak w świecie bajek”.
Odbyło się więc przedstawienie „Piraci na Książkolandii” w wykonaniu ucz. kl.IV, V, VI pod kierunkiem bibliotekarki p. R. Stasiewicz.
Tego dnia do zgromadzonych w budynku B naszej szkoły dzieci przypłynął okręt piracki. Jego załoga złożona z kapitana [Zofia Laskowska V e] oraz majtków [Jan Orlicki IV f, Amelia Witkowska IV f, Oliwia Kuśmierczyk V e, Karolina Skręta V e i Kamil Wodnicki V e] wzięła na pokład rozbitków – uczniów klas pierwszych.
Kiedy uczestnicy wyprawy dotarli wreszcie do celu swej podróży, czyli na Książkolandię, przywitał ich Neptun, władca tej wyspy, wraz z córką Mirandą [Amelia Hładuńska IV f].
Książkolandia to nic innego jak biblioteka, w której jest wiele książek
i czasopism.
Miranda oprowadziła gości po swoim królestwie i przedstawiła im niektórych jego mieszkańców, a mianowicie: Czerwonego Kapturka [Aleksandra Trzaska IV f], Królewnę Śnieżkę [Natalia Więcławska IV f] i Śpiącą Królewnę [Sara Panak V e].
Tymczasem majtkowie znaleźli na brzegu Książkolandii olbrzymią skrzynię ze skarbem. Jakież było zdziwienie zarówno gospodarzy tej wyspy, jak i jej gości, kiedy okazało się, że w skrzyni są . . . książki. Wówczas kapitan pocieszył swoją załogę, mówiąc „To, moi piraci, skarb najprawdziwszy, książki, a w nich jest zaklęta wiedza. Kto je czyta, jest bogaty, ale nie dlatego, że dużo ma, lecz dlatego, że dużo wie i umie.”
Na koniec wizyty na Książkolandii uczniowie klas pierwszych usłyszeli jeszcze kilka próśb książek:
„Nie pisz i nie rysuj
nic na moich kartkach,
bo jeśli mnie zniszczysz,
nic nie będę warta.
Nie zaginaj rogów
i dbaj o okładkę.
Gdy przerwiesz czytanie,
włóż we mnie zakładkę.
Nie czytaj mnie w wannie,
ani przy jedzeniu,
żebym nie uległa
przypadkiem zniszczeniu.
Zanim po mnie sięgniesz,
zawsze umyj ręce,
a będę cię cieszyć
lat sto albo więcej!”
Grę aktorów dopełniły piosenki pięknie wykonane przez uczniów klas IV i VI
– Annę Broniewicz [IV a], Maję Kaczyńską [IV a], Cezarego Jastrzębskiego
[IV f] i Natalię Łazęcką [VI b] .
Scenografię wykonała uczennica klasy V e, Zuzanna Jaśniak.
Pierwszaki zmagały się też z zagadkami bajkowymi wykazując się znajomością bajek „ na szóstkę”. Wybrani uczniowie odczytali życzenia książki, co wskazało im potrzebę szanowania książek. Poznali Prawa i obowiązki czytelnika.
Wszyscy złożyli Przyrzeczenie
My, uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki czytać.
Krzywdy zrobić im nie damy!
Wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!
PRZYRZEKAMY ! ! !
Trójki klasowe uczniów symbolicznie „ Trójzębem Neptuna’ pasowała Pani Dyr. Danuta Tartanus wypowiadając przy tym formułkę „ Jesteś czytelnikiem”.
Uwieńczeniem przyjęcia do grona czytelników biblioteki szkolnej było osobiste złożenie przez nowych czytelników , podpisów na dyplomach przygotowanych dla poszczególnych klas. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek , a wychowawcy – zaproszenia do korzystania z biblioteki szkolnej celem wyeksponowania na tablicy klasowej.
Uroczystości towarzyszyły:
– prezentacja multimedialna
– piosenki o książkach, bibliotece i czytaniu
– okrzyki : hej, hej, hej książki są ok.!, hej, hej, hej czytelnicy są ok.!
Nowomianowani czytelnicy odwiedzili w tym dniu bibliotekę szkolną i wypożyczyli wybrane przez siebie książki.
W klasach uczniowie rozwiązywali krzyżówki, zagadki dotyczące biblioteki, czytelnictwa lub czytania lub głośna czytali wybrane przez wychowawców książki.
W przeprowadzeniu uroczystości pasowania przez bibliotekarkę p. G. Klembę bardzo aktywną pomoc nieśli uczniowie gimnazjalni , niektórzy przebrani za postacie bajkowe :
3a: Agata Bogacińska , Paweł Tartanus , Sebastian Gajdziński
3e: Wiktoria Nowaczek ( królik ), Ewelina Skibińska ( Lemur ), Wiktoria Pawlak (Jednorożec), Julia Wieczorek ( Pirat ), Katarzyna Kuś, Dominika Mierzejewska, Klaudia Piekarska.
Uroczystość odbyła się w budynku B – ul. Szare Szeregi