46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

19 kwietnia 2017 roku, w naszej szkole klasy szóste wzięły udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Uczcili w ten sposób 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pani Magdalena Nosal przygotowała gazetkę przy sali 14 : „Łączy nas pamięć”. Uczniowie z klas 6c i 6d własnoręcznie pod kierunkiem p. Renaty Bornińskiej przygotowali papierowe żonkile. Przypomnieli sobie najważniejsze informacje związane z walkami w Warszawie. Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Ponad tysiąc słabo uzbrojonych bojowników stawiało opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą wówczas przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Był także pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców. W oparciu o materiały edukacyjne zaprezentowane przez muzeum „POLIN”, uczniowie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, zapoznali się z relacjami osób, które przeżyły powstanie: „Powstanie w getcie oczami świadków i uczestników”.

Skip to content