46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

„Ojczyzna to nasz wspólny, zbiorowy obowiązek.”

                                                                                                                    C. K. Norwid

We wtorek 30 kwietnia 2019 roku uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

        Przygotowana z tej okazji pod kierunkiem wychowawców klas szóstych, pań Wioletty Frontczak, Renaty Stasiewicz, Anety Woźniak i Beaty Wyszogrodzkiej oraz pana Pawła Legięckiego, inscenizacja przeniosła głównego bohatera Wojtka, w którego wyśmienicie wcielił się uczeń klasy VI d – Bartosz Szturomski – i widzów w czasy panowania ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przewodniczkami po tym niezwykle trudnym okresie dziejów Polski były dwie uczennice klasy VI d – Martyna Bursztynowicz i Alicja Zarębska, które doskonale odegrały rolę Historii.

        Naturalnym i jakże barwnym uzupełnieniem wypowiedzi narratorów były trzy scenki: Z dziećmi, Z posłami i Ze szlachcicami, dzięki którym mogliśmy poczuć atmosferę tamtych, obfitujących w wydarzenia dni. A wszystko po to, abyśmy pamiętali o tym, że . . .

„Tym, co w Polsce dali myśl,

Aby stworzyć cud majowy,

Cześć z oddaniem złóżmy dziś,

Przed pamiątką chyląc głowy.” Michał Aret

gdyż . . .

„Ojczyzna to nasz wspólny, zbiorowy obowiązek.” C. K. Norwid

        W role dzieci, posłów i szlachciców wcielili się uczniowie klas VI i VII. Byli to: Aleksandra Kozłowska (VI b), Martyna Kaczorowska (VI d), Zofia Laskowska (VI e), Adam Kędziora (VII a), Krzysztof Seweryniak (VII a), Jan Gołębiowski (VII c) i Stanisław Łukaszewicz (VII c).

        Tę szkolną uroczystość uświetnili swoimi występami chór pod kierunkiem pani Ireny Góraj i uczennica klasy V g – Hanna Barczak, która brawurowo wyrecytowała wiersz Stanisław Aleksandrzak pt. „Rocznica”.

        Inscenizacja ta spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony uczniów klas III – VII. Aktorom pogratulowały udanego występu również panie dyrektor, Barbara Karwat i Renata Bornińska.

Opracowała: Renata Stasiewicz

Skip to content