W związku z dbaniem o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ferii zimowych 2022/2023 zostały zorganizowane apele na temat  Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w bieżącym roku. W dniu 12.01.2023 r. odbyły się 3 apele dotyczące powyższego tematu dla klas:  I, II, III. Apele te przeprowadziła pedagog mgr Agata Żaczek.  W dniu 13.01.2023 pedagog mgr Anna Ciesielska przeprowadziła kolejny apel: Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych  dla uczniów z klasy IV i V. Podczas wszystkich apeli poruszona została tematyka: bezpieczne korzystanie z dróg publicznych, bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych poza domem (dbanie o właściwy ubiór adekwatny do pogody, zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie). Dzieci dowiedziały się również jak zachowywać się, gdy podczas przebywania na dworze napotkają na nieznajome zwierzęta. Uczniowie poznali i ćwiczyli pozycję ,,żółwia” w przypadku, gdy takie zwierze mogłoby ich zaatakować.

Przedstawione zostały również zasady bezpieczeństwa, gdy dzieci zostaną same w  domu, m.in. by nie otwierać drzwi nieznajomym. Przypomniano zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz zachęcono uczniów by ograniczali aktywność przed komputerem i telefonem w czasie wolnym na rzecz zabaw z rówieśnikami i rozwijania własnych zainteresowań, pasji.

Uczniowie usłyszeli również, żeby pamiętali w ferie i w całym swoim życiu, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Przypomniano, że jeśli mają złe samopoczucie, to zawsze w szkole mogą zgłosić się do wychowawcy, nauczycieli, pedagogów i psychologa szkolnego. Pani pedagog podkreśliła, że najważniejsze, to nie zostać z problemem samemu, a odważne osoby potrafią mówić i zgłaszać, jeśli im lub komuś innemu dzieje się krzywda. Dzieci zostały zachęcone, aby podczas ferii zimowych zgłaszać swoim rodzicom, opiekunom i osobom dorosłym, gdy poczują, że coś jest nie tak, jak być powinno zarówno w cyberprzestrzeni jak i w życiu realnym.

Na koniec Pani wicedyrektor Danuta Tartanus przypomniała zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły i wraz z Paniami pedagog życzyła uczniom udanego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Tekst opracowały: Anna Ciesielska i Agata Żaczek