46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości narodowych. Aby zwrócić uwagę na tę różnorodność językową i podkreślić korzyści płynące z nauki języków w 2001 r. Rada Europy ustanowiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Nauczyciele języków obcych postanowili wykorzystać ten czas na naukę poprzez zabawę i sprawdzić wiedzę i umiejętności lingwistyczne uczniów w praktyce. Młodzież klas gimnazjalnych przygotowała dekoracje, które ozdobiły hol i korytarze szkolne, wykonała gazetki tematyczne z informacjami o święcie, hasła zachęcające do nauki języków, flagi i znaczki z logo Europejskiego Dnia Języków. Wydrukowane zostały przysłowia i powiedzenia w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. W trakcie uroczystości przedstawiono ideę święta, zaprezentowano ciekawostki o językach, a uczennica kl. 2b gimnazjum zaśpiewała piosenkę w języku angielskim. W części konkursowej wzięło udział 8 zespołów z kl. 7c, 7d, 2a, 2b, 2e, 3a,3b i 3f gimnazjum, które zmierzyły się w 7 konkurencjach. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w różnorodnych zadaniach i grach językowych. Wśród nich znalazły się zagadki językowe (odgadywanie pochodzenia słów), „false friends” (czyli słowa, które w naszym języku brzmią bardzo podobnie, ale znaczą coś zupełnie innego), quiz wiedzy o językach europejskich z wykorzystaniem kodów QR, „tongue twisters”, czyli „łamańce językowe” (losowane przez przedstawicieli drużyn), znane przysłowia i idiomy w różnych językach itd.
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: I miejsce – zespół kl. 2b gimnazjum II miejsce – zespół kl. 7c III miejsce – zespół kl. 3f gimnazjum Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się na najbliższym apelu. Członkowie najlepszych zespołów zostaną również nagrodzeni ocenami z języków obcych.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę i czynny udział w tym językowym przedsięwzięciu.
Zespół Nauczycieli Języków Obcych

Skip to content