Zapraszamy na wywiad z p. Pauliną Jońską – mamą 4–letniego Jasia z zespołem Downa, którzy są pod opieką Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa w Łodzi.
W rozmowie Pani Paulina dzieli się swoją codziennością, doświadczeniami i refleksjami związanymi z wychowywaniem dziecka z zespołem Downa. Opowiada o radościach i wyzwaniach, jakie stoją przed rodzicami dzieci o szczególnych potrzebach rozwojowych, podkreślając, jak ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia i specjalistów.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wywiadem i poznania inspirującej historii Jasia i jego mamy.
SWK „Tu i Teraz”
23 marca 2026 roku w Szkole Podstawowej nr 4 (budynek A) w Skierniewicach odbyła się wyjątkowa akcja edukacyjno – społeczna „Kolorowe Talenty – Pomagamy razem”, zorganizowana przez Szkolny Klub Wolontariatu „Tu i Teraz”.
Wydarzenie nawiązywało do obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa (21 marca), którego symbolem są kolorowe, niepasujące skarpetki. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły w barwnych skarpetkach, wyrażając w ten sposób solidarność, akceptację i wsparcie dla osób z zespołem Downa.
W ramach akcji zrealizowano szereg działań:
Dzień Kolorowej Skarpetki – wykonano pamiątkowe zdjęcia klasowe, które pokazują zaangażowanie społeczności szkolnej w akcję promującą różnorodność i akceptację,
Kiermasz Talentów – uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotowali niezwykłe rękodzieło, prace plastyczne, kartki okolicznościowe, domowe wypieki, gofry, tosty, lemoniada … Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji takich jak: malowanie twarzy, tatuaże i quizy,
Działania edukacyjne – wolontariusze przygotowali prezentację, materiały informacyjne, dotyczące zespołu Downa. Podczas zajęć wychowawczych poruszono temat akceptacji, empatii i szacunku wobec innych.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się nie tylko zwiększyć świadomość na temat osób z zespołem Downa, ale także stworzyć atmosferę życzliwości, otwartości i współpracy.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa w Łodzi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za aktywny udział, zaangażowanie i otwarte serca.
SKW „Tu i Teraz”