46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

W piątek, 20.10.2023 r., klasy, 7e z naszej szkoły i 6 z Niepublicznej Szkoły Źródła, wzięły udział w poszukiwaniach źródeł historycznych na terenie Bud Grabskich w ramach projektu edukacyjnego „O czym mówią eksponaty”. Uczniowie mogli zapoznać się z fragmentem historii Skierniewic i okolic dzięki historykowi z Muzeum Historycznego im. Jana Olszewskiego, Piotrowi Paradowskiemu, oraz członkom Polskiego Towarzystwa Archeologiczno-Muzealnego – Arka, Jackowi Wrzodakowi
i Ireneuszowi Jaśniewskiemu. Poszukiwania odbyły się na terenie lasu, gdzie podczas I wojny światowej toczyły walki wojska niemieckie i rosyjskie. Uczniowie w czasie wycieczki zapoznali się z przepisami związanymi z poszukiwaniami, mogli sami, z pomocą wykrywaczy metali, doświadczyć ciekawej pasji eksploratorów. Znaleźli łuski po nabojach, zapalnik do szrapnela, fragment skrzynki na amunicję oraz ozdobny element, prawdopodobnie od samowara. Wszystkie znalezione rzeczy zostały umieszczone w specjalnych torebkach i opisane (podano tzw. koordynaty – długość i szerokość geograficzną). Zebrane źródła historyczne trafią do muzeum, zostaną oczyszczone, szczegółowo opisane (dostaną tzw. metryczkę) i umieszczone w gablotach.
Na koniec wyprawy na uczniów czekało ognisko, kiełbaski i gorąca herbata.

Skip to content