46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

W ramach projektu edukacyjnego „ O czym mówią eksponaty?”, 27. września, uczniowie klasy 4b wybrali się do Muzeum Historycznego im. Jana Olszewskiego w Skierniewicach. Projekt obejmuje dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z historią, są zainteresowani przeszłością miasta Skierniewice i okolic. Celem projektu jest nie tylko budzenie zainteresowania dawnymi dziejami, ale też przygotowanie uczniów do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa kulturowego w przyszłości.

Mieliśmy część teoretyczną, oglądaliśmy eksponaty z czasów wojny, ale najciekawszym momentem podczas naszej wycieczki były zajęcia praktyczne, związane z odszukiwaniem informacji na temat znalezisk. W naszym przypadku były to łuski wykopane w ostatnim czasie przez Stowarzyszenie „Arka” (w lesie, w którym podczas II wojny światowej toczone były walki). Każdy uczeń czyścił łuskę, by odkryć na niej numery, symbole. Nie było to takie proste, więc korzystaliśmy z dużych lup, a nawet specjalnego mikroskopu. Potem pisaliśmy, rozszyfrowując napisy, w którym roku powstał nabój, kto go wyprodukował, jaki procent miedzi lub mosiądzu zawiera łuska. To bardzo wciągające zajęcie. Zobaczyliśmy też, z jakich urządzeń korzysta poszukiwacz, jak dokumentuje znaleziska. Dowiedzieliśmy się, jak niełatwa, ale pasjonująca jest praca historyka.

Skip to content