46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

Notatka Martynki Pietrzkowskiej ucz. kl. II a

W dniu 16 marca 2017 r. byłam z moją klasą na wycieczce w Budach Grabskich.
Moja szkoła zorganizowała tam pożegnanie zimy.

Przygotowaną ze słomy i kolorowych materiałów kukłę, pani Wiosna wrzuciła do ogniska. Śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy wiersze i machaliśmy zielonymi chusteczkami na powitanie wiosny. Byliśmy na spacerze w lesie i obserwowaliśmy, jak przyroda budzi się ze snu. Było świetnie!

Uczniowie wszystkich klas I-III w tygodniu poprzedzającym nadejście kalendarzowej wiosny udali się na zaproszenie pana Krzysztofa Pszczółkowskiego do kierowanego przez niego Ośrodka Wypoczynkowego „Grabskie Sioło” .

Celem wizyty było uczczenie 560 urodzin nadania praw miejskich Skierniewicom, wdrażanie uczniów do czynnego wypoczynku podczas poznawania świata przyrody Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, a także rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego ph. „Skarby przyrodnicze Skierniewic”.

Uczniowie przybyli do ośrodka powitani zostali pochmurną, dżdżystą aurą, ale gdy tylko posilili się własnoręcznie przygotowanymi kanapkami ze świeżych nowalijek, to zaraz wyszło słońce i zrobiło się o kilka stopni cieplej.

Po śniadaniu, pan Krzysztof, przedstawił program dnia, który został przychylnie zaakceptowany przez przybyłych gości.

Po chwili cała grupa złożona z klas Ia, Ib, IIa, IIb w towarzystwie pani Wiosny udała się na spacer wokół ośrodka w poszukiwaniu zwiastunów nadchodzącej pory roku. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o bogatej roślinności i zwierzętach żyjących w parku. Kilkukilometrowy spacer nie sprawił nikomu żadnej trudności, gdyż po przybyciu do „Grabskiego Sioła” dzieci miały bardzo dużo sił do gry w piłkę i rozrywki na placu zabaw.

Kulminacyjnym punktem spotkania było spalenie marzanny. Kukła zimowa powędrowała do ognia. Wrzuciła ją do ogniska sama pani Wiosna, która zaczęła już swoje panowanie. Nikt nie proponował, aby zgodnie z obrzędem wrzucić Zimę do rzeki, gdyż wszyscy dowiedzieli się, że przepływająca obok Rawka, jest jedną z najczystszych polskich rzek. Były wiersze i piosenki o tematyce wiosennej, które umiliły pani Wiośnie czas.

Później każdy upiekł sobie smaczną kiełbaskę nad ogromnym ogniskiem. Wszyscy biesiadnicy w radosnych nastrojach wrócili autobusem do szkoły. Wielu uczniów oprócz miłych wrażeń przywiozło ze sobą upominki i dyplomy za konkursowe prace plastyczne przedstawiające skarby przyrodnicze naszej małej Ojczyzny. Zwierzęta i rośliny będące pod ochroną, ale także park, rzekę, las.

Wychowawczynie klas, panie: Agnieszka Owczarek, Edyta Trebnio, Beata Więckowska i Lila Zielińska już planują kolejny wyjazd na piknik letni.

Czy podobnie myślą uczniowie?

Skip to content