46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

W piątek 12 maja uczniowie klas trzecich i drugich przyjęli w szkolne progi autorkę książek dla dzieci panią Melania Kapelusz. Spotkanie to wkomponowało się w ramy ogólnopolskich akcji w miesiącu maju, czyli działań pod hasłem „Tydzień Bibliotek” i „Miesiąc Książki”.

W szkole realizujemy też biblioteczne projekty czytelnicze i pragniemy wszystkimi możliwymi sposobami dotrzeć do młodego czytelnika, aby chciał chcieć czytać.

Gdy pani Melania, z koszem pełnym książek, weszła do stołówki szkolnej, gdzie czekali na nią uczniowie, apetyt na czytanie znacznie wzmógł się.

Dzieci przywitały ją gromkimi brawami i piosenką pt. „W bibliotece”.

Zanim rozpoczął się „Poranek Autorski”, najpierw młodzi słuchacze dowiedzieli się kilku ciekawostek z życia miłego gościa. Nasza autorka z wykształcenia jest prawnikiem, skończyła też studia literacko – artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka pod Krakowem, a z okien swojego domu wygląda na las. Lubi przyrodę i zwierzęta, przyjaźni się z krasnoludkami, wróżkami i czarodziejami. Debiutowała w 2006 roku książką zbiorem opowiadań pt. „Kinga… i co z niej wyrośnie”.

Pani Melania przybliżyła dzieciom znane pojęcie: „pech”, zapoznając z opowiadaniem pod tym właśnie tytułem z książki pt. „Koty, czyli historie z pewnego

podwórka”. W czasie dyskusji wyjaśniło się, jak to naprawdę z tym pechem jest. A gdy zaczęła czytać opowiadania o 13 krasnoludkach, nagle sala zamieniła się w krainę baśni.

Autorka, czytając swoje opowiadania, nie kryła zdziwienia, że uczniowie już wcześniej zapoznali się z przygodami bohaterów jej dzieł. Przedstawiciele klas trzecich wiedzieli także, jak powstaje książka.

Na zakończenie, szanowny gość złożył autografy i przekazał w ręce swoich czytelników przywiezione egzemplarze.

Uczniowie pożegnali autorkę bukietem róż, albumem złożonym z prac plastycznych, a także listem z podziękowaniami. Niespodzianką były też wręczone książki o naszym mieście, które przekazała rodzima autorka, skierniewiczanka, pani Aneta Kapelusz. Spotkanie pod patronatem KAPELUSZY zakończyło się w pogodnych nastrojach.

Prowadząca spotkanie, pani Beata Więckowska, zaproponowała spacer po naszym grodzie, aby pani Melania trochę mogła go lepiej poznać.

Uczniowie zaś, udali się do klas, aby dalej czytać przygody poznanych bohaterów.

Op. Beata Więckowska

Skip to content