46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

23 maja uczniowie klas: 6b, 7b oraz 7e miały okazje uczestniczyć w wyjątkowych spotkaniach z Panem Mateuszem Pawłowskim, który jest niewidomy od urodzenia. Pan Mateusz przyjechał do naszej szkoły pociągiem z Warszawy z Bezą – biszkoptowym labradorem – psem przewodnikiem.
Na początku Pan Mateusz poinformował uczniów o tym, że ma 26 lat, od urodzenia nie widzi i pochodzi z Chorzowa, a w Warszawie mieszka od kilku miesięcy. Następnie uczniowie zostali zapoznani z filmami mówiącymi o tym jak postrzegają świat osoby niewidome, z jakimi sytuacjami spotykają się każdego dnia oraz przekazał kilka informacji o szkoleniu psa przewodnika. Nasz gość pokazał jak porusza się z psem przewodnikiem i z laską dla niewidomych. Podzielił się sytuacjami z życia codziennego jak robienie zakupów czy korzystanie z telefonu. Odpowiadał na pytania uczniów, np. Czy chciałby widzieć? Odpowiedź brzmiała NIE – ponieważ dobrze funkcjonuje w społeczeństwie i musiałby nauczyć się wszystkiego od nowa. Kolejne pytanie dotyczyło życia zawodowego i prywatnego – Pan Mateusz jest z wyksztalcenia masażystą i pracował w tym zawodzie, ale obecnie zajmuje się projektowaniem stron internetowych dla firm. Ma narzeczoną, która też nie widzi. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z książkami napisanymi alfabetem braille’a, a na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał kartkę ze swoim imieniem napisanym przez Pana Mateusza alfabetem braille’a na specjalnej maszynie.
Zajęcia okazały się bardzo przydatne i skłoniły wszystkich do refleksji. Dla wielu uczniów był to pierwszy w życiu kontakt z osobą niewidomą. Pan Mateusz udzielił kilka wskazówek, co należy zrobić gdy spotkamy osobę niewidomą na przejściu dla pieszych albo na przystanku autobusowym. Co ciekawe najlepszym pożegnaniem dla naszego gościa są słowa „do zobaczenia”.
Składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i wyrazy uznania!
Organizator – p. Katarzyna Anyszko
Opiekunowie – p. Agata Żaczek, p. Małgorzata Miśkiewicz, p. Elżbieta Azarkiewicz

Skip to content