46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

Głównym celem Koła Przyjaciół Skierniewic prowadzonym w klasie 2d przez naczycielkę Annę Maj jest popularyzowanie tradycji patrotycznych, historycznych i kulturowych Skierniewic i regionu Mazowsze.

W ramach kultywowania tradycji kulinarnych 18 grudnia uczniowie klas 2d,2c,2b uczestniczyli
w warszatach przeprowadzonych w Karczmie Bednarskiej w Bednarach.

Jednym z haseł przewodnich tego miejsca jest „Restauracja pełna folkloru”. Potwierdza
tę maksymę bogaty wystrój folklorytyczny  i menu złożone wyłącznie z polskich potraw.

Właścicielka karczmy zaoferowała uczniom naszej szkoły możliwość spędzenia przedświątecznego czasu w atmosferze współpracy i zabawy połączonej z poznawaniem tajników sztuki kulinarnej. Ale nie tylko…

Warszaty składały się z części teoretycznej, tj. wykładu o tradycjach kulinarnych Świąt Bożego Narodzenia dostosowanego do wieku uczestników oraz części praktycznej. Ta druga forma przypadła dzieciom do gustu. Wykazywały one swoje zainteresowanie wykonywaniem potraw zadając mnóstwo pytań i prosząc o pomoc w perfekcyjnym wykonaniu poszczególnych dań. W przygotowanym menu wigilijnym znalazły się: ozdobione przez dzieciaki pierniki, uszka, pierogi, sałatki, kutia – kluski z makiem, kompot z suszonych owoców, śledzie.

Spotkanie zakończyło się zainscenizowaną kolacją wigilijną, podczas której dzieci podzieliły się opłatkiem z wychowawcami i rówieśnikami  i konsumowały zrobione własnoręcznie potrawy. Okrzykom radości nie było końca. Chętni uczniowie mogli wziąć do domów własnoręcznie udekorowane pierniki.

Skip to content