46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

   Tuż przed Dniem Edukacji Narodowej, 13 października 2020 roku, klasa 8 e wraz z opiekunami bladym świtem i w strugach deszczu udała się do obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz – Birkenau.
    Niewyobrażalna tragedia milionów ludzi – głód, zimno, przemoc, choroby, strach, upokorzenie, obojętność, śmierć – wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Aura panująca tego dnia podkreślała przygnębiający klimat zwiedzanych miejsc: Bramy „Arbeit macht frei” (wprowadzenie), Placu Apelowego (tematyka reżimu obozowego), Bloku 6 (rejestracja i egzystencja więźniów), Bloku 11 i dziedzińca (obozowy terror), Bloku 27 (wystawa Szoa), Bloku 5 (zagadnienia związane z mieniem Ofiar), Rampy (warunki transportu, selekcje), ruin Komory Gazowej i Krematorium (temat Zagłady), Baraku Dziecięcego w Obozie Kobiecym (warunki egzystencji oraz los kobiet i dzieci).
    Uczniowie uczestniczyli również w projekcie „Łączyła ich Niepodległa”, w ramach którego wzięli udział w warsztatach poświęconych obywatelom II Rzeczypospolitej w KL Auschwitz. Dzięki tym warsztatom pogłębili swoją wiedzę na temat tego tragicznego okresu w dziejach Polski.
    Po kilkunastu godzinach podróży i zwiedzania wróciliśmy do Skierniewic z przekonaniem, że pomimo ogromnego zmęczenia i niesprzyjającej pogody było warto. Warto zobaczyć i zachować na zawsze w pamięci przesłanie płynące z tego miejsca, aby ta tragedia już nigdy się nie powtórzyła.

Opracowała: Karolina Wójcik

Skip to content