Z okazji 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim w naszej szkole została zorganizowana już po raz jedenasty akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Hasłem tegorocznej akcji Żonkile jest historia ludności cywilnej – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Uczniowie z klas 6d i 6e pod opieką p. Renaty Bornińskiej własnoręcznie przygotowywali żółte, papierowe żonkile – kwiaty na znak pamięci. Na przerwie uczniowie rozdawali te kwiaty swoim kolegom. W ramach kółka historycznego „Wehikuł czasu” wykonana została gazetka szkolna związana z rocznicą tego wydarzenia. Klasy 6d i 6e wysłuchały na lekcji historii opowiadania – „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Natomiast klasy 8b i 8e obejrzały film oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.