46 833-27-38 Budynek - A, 46 833 53 98 – Budynek B sekretariat@sp4-skierniewice.pl

25 października 2022 roku uczniowie klasy 6a oraz 7a na lekcji geografii uczestniczyli w wykładzie i transmisji online zaćmienia Słońca udostępnianych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
Z wykładu doktora Waldemara Ogłozy uczniowie dowiedzieli się, że zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której go nie widzimy na niebie. A jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona  i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną. Zaćmienie Słońca występuje, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią zasłaniając tarczę słoneczną.
Mimo zachmurzenia uczniom udało się zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca nie tylko w czasie transmisji online, ale także przyglądając się niebu przez okulary. Można było dostrzec wyraźne, głębokie na 40% przesłonięcie tarczy słonecznej przez Księżyc.
Zaćmienie trwało od godziny 11.16 do 13.33, a jego maksimum wystąpiło około 12.24.
Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych zjawisk astronomicznych. Uczniowie naszej szkoły wykazali duże zainteresowanie tym astronomicznym zjawiskiem. Szczególnie wiele emocji wzbudzał moment zakrycia tarczy Słońca przez Księżyc.
Następne o podobnej wielkości częściowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 29 marca 2025 roku. A najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce zdarzy się dopiero 7 października 2135 roku.

Skip to content