Z okazji 81 rocznicy powstania w getcie warszawskim w naszej szkole została zorganizowana już po raz dwunasty akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.
„Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć”.
Celem akcji Żonkile jest przypomnienie o historii ludności cywilnej – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku. Uczniowie z klas 6b i 6d pod opieką p. Renaty Bornińskiej własnoręcznie przygotowywali żółte, papierowe żonkile – kwiaty na znak pamięci. Na przerwie uczniowie klasy 7e rozdawali te kwiaty swoim kolegom. W ramach zajęć z wychowawcą oraz lekcji języka polskiego i historii zrealizowano scenariusze zaproponowane przez Muzeum Historii Żydów POlskich POLIN, w tym w oparciu o: film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, opowiadanie „Szuflada” Zuzanny Orlińskej, film animowany na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Klasy 6b i 6d wysłuchały na lekcji historii opowiadania – „Będę pisać”, które opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Uczniowie klas młodszych w budynku przy ul. Szarych Szeregów pod opieką p. Anety Woźniak posadzili cebulki żonkili.